Адвокат Грабчук О.В.

Адвокат Житомир, юрист Житомир

Зв'яжіться з нами
067-994-23-34, 063-942-61-48

Ефект косинусу – як підстава для визнання вимірів TruCAM недійсними

  Ефект косинусу – як підстава для визнання вимірів TruCAM недійсними
  В інструкції з експлуатації до приладу «TruCam LTI 20/20», у розділі 4 «Дорожні установки» в пункті «Вибір місця розташування біля дороги» описаний, так званий «ефект косинуса», який завжди присутній при вимірах цим приладом. Більш того, у цьому розділі дані таблиці перерахунку швидкості, яка показана на радарі у реальну швидкість (залежно від кута між позицією приладу і напрямком руху автомобіля). Даний кут залежить від кривизни дороги, відстані на якому розташований прилад від краю дороги і відстані між приладом і автомобілем. Відповідно до цієї ж інструкцієї — «ефект косинуса» завжди працює на стороні автомобіліста. Однак, поліцейські лише інколи вказують на цей кут, а так само інші дані, які впливають на правильність і точність вимірювань. Наприклад, вимірювальний прилад TruCAM, згідно з інструкцією, має похибку 2 км/год. Незазначення вказаних похибки або «ефекту косинусу» в адміністративних матеріалах є грубим порушенням ч.2 ст.7 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», оскільки результати вимірювань можуть бути використані у сфері законодавчо регульованої метрології за умови, що для таких результатів відомі відповідні характеристики похибок або невизначеність вимірювань. У разі відсутності зазначення — такі виміри не можуть бути використані поліцейськими.
  Зазначений «ефект косинуса» став однією з основних причин того, що прилад TruCAM у США давно не використовується. Суть використання вказаного ефекту полягає у можливості внесення інспекторами УПП автоматичної правки з метою «накручування» швидкості руху автомобіля, що не відображається на моніторі приладу, а тому встановити факт застосування або незастосування вказаного ефекту не представляється можливим для водія, та відомо лише інспектору.
  Відповідно до п. 10.7.63 ДСТУ 4100:2014 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування» знак 5.70 «фото-відеофіксація порушень ПДР» застосовується для позначення ділянок доріг, де можливе здійснення контролю за порушенням ПДР за допомогою спеціальних приладів». Поліцейський може застосовувати прилад TruCAM  при наявності встановленого вказаного дорожнього знака. Крім того, співробітник поліції під час вимірювання може тримати вимірювальний пристрій у руці, що робить можливим рух назустріч автомобілю, швидкість якого вимірюється, внаслідок чого відносна швидкість, зафіксована приладом, буде збільшуватись.
  Для проведення вимірювання прилад TruCAM встановлюється збоку від краю дороги або розподільної смуги під кутом до зустрічного потоку руху. Автоматично виникає «ефект косинуса», який поліцейські зобов’язані враховувати. При одночасному русі автомобілів по декількох полосах промінь лазера (з діаметром проміння від 20 см та більше), який розташований під кутом до зустрічного потоку руху, одночасно буде «світити» на декілька автомобілів. При цьому в центрі позначки місця прицілу попадає найближчий до приладу автомобіль, однак це не факт, що це буде саме його швидкість.
  Таким чином, якщо не була зафіксована відстань від приладу до транспортного засобу та від приладу до краю дороги, може мати місце при значних відстанях суттєва похибка у визначенні швидкості і розсіювання лазерного проміння, що веде за собою попадання в зону вимірювання інших транспортних засобів і, відповідно — некоректне вимірювання швидкості саме його транспортного засобу.
  Не зазначення поліцейськими в адміністративних матеріалах кута між напрямком руху автомобіля та положенням приладу TruCAM призводить до унеможливлення вирахувати реальну швидкість автомобіля за обставин «ефекту косинусу».
  «Ефект косинусу» знайшов своє обґрунтоване врахування в рішеннях суддів України, за якими було визнано, що неврахування вказаного ефекту веде до помилкових вимірів швидкості певного автомобіля. Використовуючи визначений ст.62 Конституції України принцип, відповідно до якого усі сумніви щодо доведеності вини особи (в т.ч. щодо наявності «ефекту косинусу»), тлумачаться на її користь, суди виносили постанови про недоведеність вини водіїв. Як приклад, можна навести: Біловодський районний суд Луганської області (постанова від 11.08.2015 р. у справі № 408/2759/15-а); Київський апеляційний адміністративний суд (постанова від 03.09.2015 р. у справі № 711/5391/15-а); Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області (постанова від 10.03.2015 р. у справі № 607/2211/15-а); Приморський районний суд м. Одеси (постанова від 29.01.2015 р. у справі № №522/22322/14-а) та багато інших.