Адвокат Грабчук О.В.

Адвокат Житомир, юрист Житомир

Зв'яжіться з нами
067-994-23-34, 063-942-61-48

Ухвала суду про відмову в затвердженні угоди про визнання винуватості апеляційному оскарженню не підлягає

Ухвала суду про відмову в затвердженні угоди про визнання винуватості апеляційному оскарженню не підлягає

Ухвала суду про відмову в затвердженні угоди про визнання винуватості апеляційному оскарженню не підлягає 

До Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області було направлено обвинувальний акт по обвинуваченню підзахисної адвоката Грабчука у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст.190, ч.1 ст.358 та ч.4 ст.358 КК України. Адвокат Грабчук О.В. вступив у справу в якості захисника на стадії підготовчого судового засідання. Під час проведення досудового розслідування підзахисною з прокурором було укладено угоду про визнання винуватості, від якої вона в подальшому відмовилась (мотивуючи тим, що не розуміла суті угоди та її наслідків під час підписання). У підготовчому судовому засіданні суд першої інстанції відмовив прокурору у затвердженні угоди про визнання винуватості, а саме кримінальне провадження повернув прокурору для продовження досудового розслідування. Свою позицію мотивував наступним.
  Суд першої інстанції правомірно послався на п.1 ч.3 ст.314 КПК України, згідно з яким у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти таке рішення:
— затвердити угоду або відмовити в затвердженні угоди та повернути кримінальне провадження прокурору для продовження досудового розслідування в порядку, передбаченому ст.ст.468-475 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 16 та 18 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ №13 від 11.12.2015 р. слідує, що судове засідання розпочинається з оголошення прокурором обвинувального акта. Головуючий надає слово прокуророві для оголошення ним короткого або повного змісту обвинувального акта. Після цього головуючий, встановивши особу обвинуваченого, роз’яснює йому суть обвинувачення і запитує, чи зрозуміле йому обвинувачення, чи визнає він себе винним. Якщо після роз’яснення суті обвинувачення обвинувачений заперечує проти затвердження угоди, вона не може бути затверджена. У такому випадку суд постановляє ухвалу про відмову в затвердженні угоди та повертає матеріали прокурору для продовження досудового розслідування або призначає судовий розгляд для проведення судового провадження в загальному порядку (якщо до суду надійшов обвинувальний акт, а угоду було укладено під час підготовчого провадження).
  За наслідками розгляду угоди в судовому засіданні (під час підготовчого судового провадження або під час судового розгляду) суд, перевіривши відповідність угоди вимогам кримінального процесуального закону і закону про кримінальну відповідальність, врахувавши доводи сторін кримінального провадження та інших учасників судового провадження, має прийняти одне із таких рішень:
а) затвердити угоду про визнання винуватості чи про примирення, або
б) відмовити у затвердженні угоди в разі встановлення підстав, передбачених ч.7ст.474 КПК, та (один з наступних варіантів):
повернути кримінальне провадження прокурору, якщо угоди досягнуто під час досудового розслідування, для його продовження у порядку, передбаченому розділом III КПК;
— продовжити судовий розгляд у загальному порядку, якщо угоду було укладено під час його здійснення;
— призначити судовий розгляд для проведення судового провадження в загальному порядку, якщо до суду надійшов обвинувальний акт, а угоду було укладено під час підготовчого провадження, а також у випадку подання прокурором відповідного клопотання, пов’язаного з відсутністю необхідності продовження досудового розслідування внаслідок його фактичного закінчення.
  Прокурор не погодився з такою позицією суду першої інстанції та подав на вказану ухвалу апеляційну скаргу. Однак, Житомирський апеляційний суд, врахувавши та підтримавши позицію адвоката в Житомирі Грабчука Олександра, зазначив наступне. Чинним КПК України не передбачена можливість апеляційного оскарження ухвали підготовчого судового засідання про відмову в затвердженні угоди та повернення кримінального провадження прокурору для продовження досудового розслідування.