Адвокат Грабчук О.В.

Адвокат Житомир, юрист Житомир

Зв'яжіться з нами
067-994-23-34, 063-942-61-48

Острівці безпеки: за чи проти???

  З огляду на ДТП, що мала місце 07.11.2020 р. в м. Харкові на пр-ті Науки, виникає питання щодо доцільності нововведень в частині засобів заспокоєння дорожнього руху.
Відповідний Держстандарт 4123:2020 (Безпека дорожнього руху. Засоби заспокоєння руху. Загальні технічні вимоги) почав діяти в Україні з 01.11.2020 р. Цим Держстандартом визначено заходи та засоби заспокоєння дорожнього руху.
Засіб заспокоєння дорожнього руху (traffic calming means) — це конструктивний елемент дороги (вулиці) або технічний засіб, який призначений для зниження швидкості дорожніх транспортних засобів та підвищення уважності учасників дорожнього руху.
До таких засобів відносяться: дорожні пагорби, підвищені пішохідні переходи, підвищені перехрестя, шикани, міні-кільця, каналізування потоків, перекривання перехрестя, зміна ширини проїзної частини, чокери та вставки по осі дороги. Відповідні вставки по осі дороги можуть бути т.з. острівцями безпеки, на яких зупиняються пішоходи. Центральний острівець повинен мати ширину 1,8 м та довжину 6 м, підхід до острівця має бути зміщено ліворуч, центральна вісь острівця має створювати конус відгону, щоб відокремити рух праворуч та мінімальна звужена ширина проїзної частини має становити 2,75 м. Крім того, якщо центральні напрямні острівці є водночас острівцями безпеки та розташовані на пішохідних переходах, вони мають відрізнятися за типом покриття, структурою чи кольором, бути піднятими над проїзною частиною з можливістю безперешкодного руху пішоходів та пристосовані для проходу маломобільних груп населення.
Керування швидкісним режимом є дуже важливим інструментом забезпечення безпеки дорожнього руху. Велика кількість водіїв свідомо ігнорує можливі ризики і часто вважають, що пересування за високої швидкості переважує ті негативні наслідки, до яких воно може призвести. Неправильний вибір швидкості руху або перевищення встановлених обмежень є найвагомішим чинником, який призводить до зростання травматизму на дорогах. Засоби заспокоєння руху є ефективним доповненням до обмежень швидкості, встановлених за допомогою технічних засобів регулювання. Але чи є такими острівці безпеки на пішохідних переходах – з огляду на ДТП, що мала місце 07.11.2020 р. в м. Харкові??? Коли було травмовано осіб, що фактично знаходились на такому острівці безпеки??? На нашу думку, як раз наявність острівця безпеки пішоходів у даній ситуації і стала другорядною причиною ДТП.