Адвокат Грабчук О.В.

Адвокат Житомир, юрист Житомир

Зв'яжіться з нами
067-994-23-34, 063-942-61-48

Європротокол та відповідальність водія

 Згідно з Приміткою до ст. 124 КУпАП, особа, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, звільняється від адміністративної відповідальності за порушення ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів, за умови, що учасники ДТП скористалися правом спільно скласти повідомлення про цю пригоду відповідно до ЗУ «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі по тексту — Закон). Таке повідомлення носить назву «Європротокол». Його заповнюють водії — учасники ДТП на місці аварії, внаслідок чого страховик виплачує суму нанесеної шкоди потерпілій стороні.
  Європротокол можна скласти за наявності умов, що: — відсутні травмовані або загиблі люди, не завдано шкоди третім особам; — учасники ДТП мають поліси автоцивільної відповідальності; — досягнуто згоди учасників аварії щодо обставин ДТП і сума пошкодження не перевищує 50000 грн.; — у водіїв відсутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.
  Якщо водії скористались можливістю складення Європротоколу, вони мають право залишити місце ДТП та, як було зазначено вище, звільняються від адмінвідповідальності по ст.124 КУпАП.
  Юридична компанія адвоката Грабчука проаналізувала судову практику про відповідальність водіїв при наявності Європротоколу (або згоді його складення).
 Справа № 750/8674/14 (Деснянський районний суд м. Чернігова). Необхідність складення Європротоколу саме на місці ДТП.
 14.08.2014 р. близько 21 год. у м. Чернігові на дворовій території водій автомобіля «ВАЗ», рухаючись заднім ходом, не переконалась, що це буде безпечно, та не скористалась допомогою сторонніх осіб, внаслідок чого допустила зіткнення з автомобілем «Шкода», після чого місце ДТП залишила. В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Місце ДТП було залишено, оскільки з водієм автомобіля «Шкода» було досягнуто домовленості про врегулювання спірних питань шляхом складання Європротоколу на наступний день (без участі працівників ДАІ). Однак, на наступний день, після обстеження автомобіля «Шкода» на СТО, потерпілий не погодився з розміром шкоди та повідомив, що не має страхового полісу.
  В суд на водія автомобіля «ВАЗ» було направлено матеріали про притягнення її до адміністративної відповідальності за статтями 122-4, 124 КУпАП. В результаті розгляду справи постановою від 25.09.2014 р. водія автомобіля «ВАЗ» було притягнено до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП і накладено на неї стягнення у вигляді штрафу. Провадження у справі в частині притягнення водія «ВАЗ» до адміністративної відповідальності за ст.122-4 КУпАП (залишення місця ДТП) було закрито у зв’язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
 Справа №687/246/17 (Чемеровецький районний суд Хмельницької області). Наявність складеного Європротоколу не означає застосування Примітки до ст.124 КУпАП.
  07.01.2017 р. близько 16:05 год. водій автомобіля А в м. Чуднів по вул. Пушкіна не врахував дорожньої обстановки, не впорався з керуванням та виїхав на зустрічну смугу руху, де скоїв зіткнення з автомобілем Б. В судовому засіданні вина правопорушника була підтверджена його поясненнями та поясненнями потерпілого, протоколом про адміністративне правопорушення серії АП1 №397479 від 14.01.2017 р. та копією Європротоколу від 07.01.2017 р. Тобто, учасники ДТП дійшли згоди та склали Європротокол. У наступному, 05.04.2017 р. водія автомобіля А було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП та притягнуто до адмінвідповідальності у вигляді штрафу. Таким чином, не було застосовано положення Примітки ст.124 КУпАП, хоча існували всі підстави для того – наявність складеного Європротоколу від 07.01.2017 р.
  Справа № 759/14482/16-п (Святошинський районний суд м. Києва). Звільнення від відповідальності на підставі Європротоколу.
  10.10.2016 р. о 16:20 год. в м. Києві по вул. Г. — Барського, 7, водій автомобіля А, рухаючись заднім ходом, не впевнився в безпеці руху та допустив наїзд на припаркований автомобіль «Рено», що призвело до механічних пошкоджень транспортних засобів. Місце ДТП залишив, чим порушив вимоги п. 2.10 А, п. 10.9 ПДР. У суді правопорушник пояснив, що по даній ДТП він з іншим водієм склав Європротокол, а місце ДТП залишив, тому що у нього в авто знаходилася донька, яку терміново було потрібно завезти до лікаря. На підтвердження своїх слів водій автомобіля А надав копію Європротоколу та докази відвідування лікаря. Потерпілий водій підтвердив факт складання Європротоколу.
 Враховуючи обставини справи, а також факт складання Європротоколу, постановою від 28.11.2016 р. водія автомобіля А визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та звільнено від відповідальності на підставі Примітки до ст.124 КУпАП.
  Справа № 569/3634/14-ц (Рівненський міський суд Рівненської області). Відшкодування шкоди при відсутності Європротоколу та протоколу про адміністративне правопорушення.
  14.02.2014 р. о 08:20 год. водій автомобіля «ВАЗ» на дорозі Рівне — Луцьк вчинив ДТП, внаслідок якого автомобілю позивача «SSANG YONG Корандо» були завдані механічні пошкодження. ДТП сталась внаслідок дій водія автомобіля «ВАЗ», який стрімко виїхав на ліву полосу того ж напрямку, по якій позаду нього рухався автомобіль позивача. Виїзд стався через невправність керування автомобілем з боку водія «ВАЗ» — різким гальмуванням на слизькій дорозі та станом шин даного автомобіля. Оскільки виїзд був стрімким, намагання позивача («SSANG YONG Корандо») уникнути зіткнення маневром вліво на роздільну полосу змогли тільки пом’якшити зіткнення.
 Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено належними та допустимими доказами, з боку відповідача (водія автомобіля «ВАЗ») не було заперечень власної вини в ДТП та не було травмованих людей, між сторонами було досягнуто згоди оформити ДТП шляхом складання Європротокола. Так як бланків Європротокола на місці пригоди не було, сторони домовились скласти його наступного дня. В подальшому ж відповідач не з’явився на оформлення Європротоколу, перестав відповідати на дзвінки та уникав зустрічі.
  Рішенням суду від 11.07.2014 р. позовні вимоги водія автомобіля «SSANG YONG Корандо» до водія автомобіля «ВАЗ» про стягнення матеріальних збитків, завданих внаслідок ДТП, було задоволено. При цьому в судовому засіданні не було досліджено Європротокол та протокол про адміністративне правопорушення внаслідок їх відсутності (тобто не складення відповідними особами).
  Таким чином, практика судів при складенні Європротоколу є неоднозначною. А тому необхідно, у разі можливості, складати Європротокол не залишаючи місце ДТП.