Адвокат Грабчук О.В.

Адвокат Житомир, юрист Житомир

Зв'яжіться з нами
067-994-23-34, 063-942-61-48

Електросамокати і ДТП

  Останнім часом доволі часто почали траплятися ДТП за участі винуватців – «водіїв» електросамокатів. Автоадвокат Олександр Грабчук роз’яснив, що наразі планується внесення змін до законодавства з метою регулювання правил водіння громадянами електросамокатів. Однак, суди на сьогоднішній день по різному відносяться до такої категорії «водіїв». Одні вважають, що керуючий самокатом не являється водієм, а власне самокат – не являється транспортним засобом. Інші судді вважають, що керуючий самокатом являється водієм і застосовують до нього відповідні санкції за ДТП.
  Наприклад, суддя Оболонського райсуду м. Києва у справі № 756/15552/20 прийняв наступне рішення.  Згідно з адмінматеріалами, 20.10.2020 р. водій, рухаючись по вул. Луговій, 9 в м. Києві, керуючи електросамокатом, не обрав безпечної швидкості, не впорався з керуванням, що призвело до його падіння на проїзджу частину та здійснив зіткнення з транспортним засобом «Daihatsu», який зупинився попереду, внаслідок чого електросамокат та транспортний засіб отримали механічні пошкодження. Своїми діями водій електросамоката порушив п.п. 12.1 Правил Дорожнього руху України. За результатами розгляду водія електросамоката визнано винним за вчинене правопорушення.
  В іншій справі (№ 592/10393/20) суддя Ковпаківського районного суду м. Сум зазначив наступне. Згідно п.1.10 Розділу 1 Правил дорожнього руху України транспортний засіб — це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Даний термін охоплює всі види транспортних засобів, які можуть рухатися дорогами загального користування. Транспортні засоби поділяють на механічні та немеханічні. До немеханічних транспортних засобів належать ті, які призначені для руху в складі з механічним транспортним засобом (причепи, напівпричепи) або приводяться в рух за допомогою мускульної сили людей (велосипеди тощо) або тварин (гужові вози, сани тощо). Відповідно до п.1.10 Розділу 1 Правил дорожнього руху України, механічний транспортний засіб — транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт. З технічної характеристики на електросамокат KUGOO М-4 (Кугу М4) вбачається, що він має мотор 48 В 500 Вт одноступенчатий.
  Відповідно до вимогст.29 Закону України «Про дорожній рух» до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов`язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
  Наказом Держстандарту України №31 від 25 січня 1995 року «Засоби транспортні дорожні» затверджено перелік транспортних засобів, у переліку транспортних засобів електросамокат не передбачений.
  Згідно п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді кримінальних та адміністративних справ зазначених категорій суди мають ураховувати положення правових норм, у яких визначено поняття транспортні засоби, зокрема, примітки до ст. 286 КК, ч. 6 ст. 121 КУпАП, п.1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306. Виходячи із цих положень транспортними засобами, про які йдеться у статях 286, 287, 289, 290 КК, статтях 121, 122, 123, 124, 130, 132 КУпАП, слід вважати всі види автомобілів, трактори й інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби, що приводяться в рух за допомогою двигуна з робочим об`ємом 50 куб. см і більше або електродвигуна потужністю понад 3 кВт. Тобто з вищевикладеного вбачається, що електросамокат KUGOO М-4 (Кугу М4) не є транспортним засобом.
  Згідно з п.1.10 Правил дорожнього руху учасник дорожнього руху — особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин, велосипедист, а також особа, яка рухається в кріслі колісному; водій — особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі. ОСОБА_1, який керував електросамокатом, згідно Правил дорожнього руху не є водієм і відповідно не є учасником дорожнього руху за нормами цих Правил.
  Судя Вінницького міського суду у справі № 127/11282/21 з посиланням на п.1.10 ПДР зазначив, що, особа, яка керує електросамокатом не є суб`єктом адміністративного правопорушення, адміністративна відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки вона не є водієм, який керує транспортним засобом.