Адвокат Грабчук О.В.

Адвокат Житомир, юрист Житомир

Зв'яжіться з нами
067-994-23-34, 063-942-61-48

Штраф за червоні поворотники в авто

  Штраф за червоні поворотники в авто
  Більшість автомобілів ввезених в Україну із США мають червоні показчики поворотів. Нещодавно до ЮК адвоката Грабчука звернувся постійний клієнт, який придбав саме такий автомобіль з червоними поворотниками і наразі його цікавить – чи зможе він на такому автомобілі вільно їздити в Україні. При чому, щоб змінити в даному автомобілі червоні поворотники на жовті – необхідно здійснити втручання та внести зміни в комп’ютерну систему автомобіля. Що, по-перше, не бажано для транспортного засобу, а, по-друге, є доволі високовартісним.
  Дійсно положення п.6.1.5 ДСТУ 3649:2010 приписують, що показчики поворотників в автомобілі повинні бути жовтого кольору. Правила дорожнього руху в п. 9.1.а), сигнали, що подаються світловими покажчиками поворотів, є попереджувальними сигналами. З огляду на це, поліцейські виносять відносно водіїв постанови за ч.1 ст.121 (за керування авто, що має несправності зовнішніх світлових приладів (темної пори доби), з якими відповідно до встановлених правил експлуатації і його забороняється, переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм, стандартів) або ч.2 ст.122 КУпАП (за використання попереджувальних сигналів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів) із накладенням штрафу.
  Судова практика по даному питанні є різносторонньою.
  Так, Пирятинський районний суд Полтавської області 25.10.2019 р. у справі № 544/1223/19 скасував вказану постанову поліцейського про накладення штрафу на водія CHEVROLET EQUINOX з червоними поворотниками. Суд зазначив наступне:
  Державним стандартом України ДСТУ UN/ECE R48-02:2002 «Єдині технічні приписи щодо офіційного затвердження дорожніх транспортних засобів стосовно встановлення засобів освітлення та світлової сигналізації» (Правила ЕЄК ОН N48-02:2001, ІDТ) регламентовано кольори вогнів автомобіля. Згідно з підрозділом 5.15 вказаного державного стандарту (з наступними доповненнями) засоби освітлення та світлової сигналізації повинні мати колір: ліхтар заднього ходу — білий; покажчик повороту — автожовтий, позаду допускається червоний; аварійний сигнал — автожовтий, позаду допускається червоний; стоп-сигнал — червоний; задній габаритний ліхтар — червоний; задня протитуманна фара — червоний; стоянковий вогонь — червоний позаду.
  Окрім цього, позивачем надано сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу, виданий УКР-ТЕСТ-СТАНДАРТ, згідно якого належний позивачу транспортний засіб CHEVROLET EQUINOX, може бути зареєстрований і/або допущено до участі у дорожньому русі без подальших процедур затвердження, встановлені пристрої освітлення та світової сигналізації відповідають вимогам чинних в Україні нормативних документів.
  З огляду на це, суд скасував постанову поліцейського відносно водія за керування авто з червоними поворотниками.
  В іншій же справі суд прийняв протилежне рішення із детальним аналізом Віденської Конвенції про дорожній рух від 08.11.1968 р. Так, Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у справі № 211/8024/19 рішенням від 26.03.2020 р. підтвердив правомірність постанови поліцейського за червоні поворотники і зазначив наступне.
  Кількість, розташування, колір, тип і режим роботи світлових приладів визначаються державними і міжнародними стандартами та «Конвенцією про дорожній рух», якими визначено, що на кожному транспортному засобі повинні бути такі світлосигнальні прилади: фари дальнього і ближнього світла, покажчики поворотів, габаритні ліхтарі, сигнали гальмування, ліхтар заднього ходу, ліхтар освітлення номерного знака, світловідбивачі. Відповідно до ДСТУ 3649-2010 п. 6.1.5. — передня та задні показчики поворотів повинні бути автожовтого кольору.
  Згідно Віденської Конвенції про дорожній рух (далі Конвенція), а саме п.61 Гл.ІV «Оступления от правил», на яку посилається позивач у своєму позові, «Договаривающиеся стороны могут даже допускать отступления от положений настоящего приложения в отношении регистрируемых ими транспортных средств, которые могут находиться в международном движении: разрешая красный цвет для указанных в п.39 настоящего приложения световых указателей поворота, устанавливаемых сзади транспортного средства».
  Отже, вказана норма не носить зобов’язуючий характер, а є такою, що дозволяє країні-учасниці, на свій розсуд, приймати рішення щодо нормативного визначення у своєму законодавсті питання щодо кольору вогнів і світлових пристроїв відносно автомобілів, що вона реєструє.
  Відповідно до ст.39 «Технические предписания» Гл.І Конвенції, «Каждый автомобиль, каждый прицеп и каждый состав транспортных средств, находящиеся в международном движении должны удовлетворять положениям приложения 5 к настоящей Конвенции». Відповідно до дод.5 Гл.ІІ: «Огни и светоотражающие приспособления» ст.39 Конвенції «Кажый автомобиль ….., должен иметь неподвижные указатели поворота с мигающими огнями автожелтого цвета, расположенные попарно…». Разом з тим, ст.1 Конвенції передбачено, що «транспортное средство считается находящимся в «международном движении» по территории какого-либо государства, если оно: i) принадлежит физическому или юридическому лицу, имеющему обычное местожительство вне этого государства; ii) не зарегистрировано в этом государстве; iii) временно ввезено в него». Позивач не надав суду відомостей чи доказів про те, що його транспортний засіб вважається таким, що перебуває в міжнародному русі з вищезазначених підстав, а також про постійне місце проживання за межами України, відомостей щодо реєстрації вказаного транспортного засобу за межами України, тимчасове ввезення цього транспортного засобу на територію України, тощо. З позовної заяви та паспорту позивача вбачається, що він є громадянином України, народився в Україні, проживає постійно в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області.
  При цьому, суд враховує, що відповідно до положень ст.1 Конвенції, «каждая Договаривающаяся сторона вправе не считать находящимся в «международном движении» любое транспортное средство, которое оставалось на ее территории более одного года без значительного перерыва, продолжительность которого может устанавливаться этой Договаривающейся стороной».
  Позивач також не зазначив та не навів доказів, що вказаний транспортний засіб саме заводом-виготовлення був обладнаний сигналами повороту сзаду червоного кольору, а не був переобладнаний та що автомобіль був зареєстрований на території України саме у такому вигляді.
  З вище викладеного, враховуючи, що відповідно до ДСТУ 3649-2010 п. 6.1.5, які є діючими на території України, передня та задні показчики поворотів повинні бути автожовтого кольору, суд приходить до переконання, що в діях водія наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121 КУпАП.
  Аналогічне рішення прийняв 09.12.2019 р. Комунарський районний суд м. Запоріжжя у справі № 333/4629/19.
  Таким чином, практика щодо законності користування авто з червоними поворотниками в Україні не однакова. Тому дане питання залишається спірним.