Слід зазначити, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Шлюб ґрунтується на вільному волевиявленні жінки і чоловіки.
Нажаль, останнім часом, статистика щодо кількості розлучень – невтішна. Станом на 2016 рік, кількість розлучень в цілому по Україні становить 129 997 тисяч (інформацію отримано з офіційного сайту Державної служби статистики України (розділ «Публікації» — Статистичний бюлетень «Природний рух населення»).
Процес розлучення достатньо складний та тривалий.
В основному шлюб припиняється шляхом його розірвання. Ми виділяємо наступні види розірвання шлюбу:
- Наявність згоди іншого з подружжя на розірвання шлюбу;
- Відсутність згоди іншого подружжя на розірвання шлюбу;
- Коли у шлюбі є малолітні або неповнолітні діти.
Наявність згоди іншого з подружжя на розірвання шлюбу.
Сімейний кодекс України передбачає можливість спрощеної процедури розірвання шлюбу, що здійснюється в позасудовому порядку органами реєстрації актів цивільного стану за Вашою спільною заявою. Застосування даної процедури можливе у випадку, якщо другий з подружжя не заперечує проти розірвання шлюбу та у Вас немає малолітніх або неповнолітніх дітей. У випадку, коли один з подружжя через поважні причини не може особисто подати таку заяву може подати інший з подружжя, але така заява має бути нотаріально посвідчена.
Відсутність згоди іншого подружжя на розірвання шлюбу або у шлюбі є малолітні/неповнолітні діти.
У випадку, якщо у Вас немає малолітніх або неповнолітніх дітей, але при цьому відсутня згода іншого з подружжя на розірвання шлюбу – застосувати спрощену процедуру розірвання шлюбу – неможливо. В такому випадку, потрібно звертатися до суду для розірвання шлюбу в судовому порядку. Така ж процедура вирішення спору у випадку, коли у шлюбі є малолітні/неповнолітні діти.
Шлюб може бути розірвано незалежно від того чи є між подружжям майнові спори (спори з приводу розподілу спільного майна), спори щодо сплати аліментів, участі у вихованні дитини, тощо. Ви можете розірвати шлюб через органи РАЦСу або в судовому порядку, а в подальшому звертатися до суду з окремими позовами щодо врегулювання відносин з інших правових питань.
Позовна заява про розірвання шлюбу пред’являється за зареєстрованим місцем проживання або за зареєстрованим місцем перебування того з подружжя до кого пред’явлено позов (тобто, відповідача). Проте у випадку, якщо на утриманні особи, яка звертається з позовом про розірвання шлюбу є малолітні або неповнолітні діти або якщо він (вона) не можуть за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача –позов може бути поданий за зареєстрованим місцем проживання чи перебування того з подружжя, хто звертається до суду (тобто, позивача).
Звертаємо Вашу увагу, що позов до суду про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини і протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один з подружжя здійснив протиправну дію, що містить ознаки злочину, у відношенні іншого з подружжя або дитини.