Адвокат Грабчук О.В.

Адвокат Житомир, юрист Житомир

Зв'яжіться з нами
067-994-23-34, 063-942-61-48

Крим відповідальність за керування у стані сп’яніння відміняється

  Серед українців поширюється думка, що з 01.01.2020 р. водіїв, яких спіймали за кермом в стані сп’яніння, будуть притягувати до кримінальної відповідальності. При цьому робиться посилання на т.з. Закон про кримінальні проступки («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень»). Згідно з даним законом, з 01.01.2020 р. вводиться кримінальна відповідальність шляхом доповнення Кримінального кодексу статтею 286-1 наступного змісту:
«Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції:  Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування -, караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.
  Ті самі дії, вчинені повторно, — караються штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років».
  Тобто, фактично законодавець намагається з початку 2020 року ввести кримінальну відповідальність за ті дії, які наразі вважаються адміністративним порушенням (ст.130 КУпАП). За такі дії збільшуються розміри штрафів та період вилучення водійських посвідчень – до 3-х років. Однак, дія кримінальної відповідальності з січня 2020 року за керування в стані сп’яніння наразі відміняється.
  В той же час, працювати даний закон почне не з 01.01.2020 р., а лише з 01.07.2021 р., оскільки були прийняті відповідні зміни щодо початку дії вказаного закону.