Адвокат Грабчук О.В.

Адвокат Житомир, юрист Житомир

Зв'яжіться з нами
067-994-23-34, 063-942-61-48

Перевірка на Драгер – що необхідно знати водію?

  Перевірка на Драгер – що необхідно знати водію?
  Нормативна база:

  • ЗУ «Про національну поліцію»;
  • Кодекс України про адміністративні правопорушення;
  • Правила дорожнього руху, затверджені Постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001 р.;
  • Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена спільним Наказом МВС та МОЗ за № 1452/735 від 09.11.2015 р.;
  • Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений Постановою КМУ № 1103 від 17.12.2008 р.

  Підстави для проведення огляду:
  Поліцейські можуть провести огляд водія на стан сп’яніння, якщо є підстави вважати, що водій перебуває у такому стані. Для цього законодавчо встановлені відповідні ознаки. Ознаки алкогольного сп’яніння: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного сп’яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп’яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
  Слід окремо зазначити, що наведені вище ознаки не підтверджують 100-відсотково перебування водія в стані сп’яніння. Такі ознаки можуть бути наявні у водія з різних причин: перенесені хвороби, втома внаслідок довгої дороги і т.п. Це в свою чергу дає поліції можливість маніпулювати такими ознаками з метою проведення огляду водія. Досить часто поліцейські посилаються на почервоніння обличчя або ж на неприродну блідість, а водій фактично в наступному не може ніяким чином довести, що таких ознак у нього на момент зупинки поліцією не було.
  Види оглядів на стан сп’яніння:

  • поліцейським одразу на місці зупинки водія з використанням приладу Драгер;
  • лікарем закладу охорони здоров’я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

  Наявність таких двох варіантів дає водію можливість відмовитись проходити огляд на місці зупинки і прослідувати в лікарню, або ж у випадку незгоди з показниками приладу Драгер –пройти повторний огляд вже в медичному закладі. Слід окремо пам’ятати, що відмова водія від огляду на місці зупинки та в медичному закладі є караною.  Також огляд на стан сп’яніння в закладі охорони здоров’я проводиться не пізніше 2 годин з моменту встановлення ознак сп’яніння у водія, а також за присутності поліцейських. У випадку, коли водій не згоден з результатом приладу Драгер, то поліцейські відмовляють у супроводa водія в лікарню. І проходження водієм огляду без поліцейських ставить під сумнів результати огляду, частина суддів такий висновок вважає бездоказовим.
  Процедура огляду на стан алкогольного сп’яніння Драгером:
  Перед проведенням огляду поліцейський зобов’язаний повідомити водію про порядок застосування приладу Драгер та на вимогу водія надати можливість ознайомитись з сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку Драгера. Вимагайте, щоб поліцейський при вас відкривав упаковку з мундштуком, а також зробив контрольний перевірочний тест драгера (з метою перевірки його точності та чистоти від парів алкоголю). Огляд обов’язково проводиться у присутності двох незацікавлених свідків. Результат Драгера більше 0,2 проміле алкоголю в крові є караним для водія. У випадку огляду водія в лікарні – поліцейський зобов’язаний скласти Направлення. На підставі даного направлення проводиться огляд в лікарні. При чому, на поліцейського покладений обов’язок прослідувати разом з водієм до лікарні і у період до 2 годин з моменту виявлення ознак сп’яніння. За результатами огляду поліцейський складає Акт огляду, один примірник якого надається водію. У випадку виявлення сп’яніння водія більше 0,2 проміле – складається протокол, до якого долучається вказаний Акт, а також поліцейський повинен відсторонити водія від керування. Це можуть бути такі способи: найпоширеніший – передача авто іншій особі (наприклад, родичу або знайомому водія), переміщення авто на штраф майданчик або блокування коліс спеприладами.